Na wyjeździe do Jastrzębiej opisanym w poście
PukPuk zaraziłam się jazdą na rowerze. Ponieważ ostatnio na rowerze ( aż wstyd się przyznać) jeździłam jakieś 20 lat temu, zaskoczyło mnie jakie to przyjemne:)
Jako szczęśliwa mieszkanka Trójmiasta stwierdziłam, że muszę wykorzystać fakt, że mamy tyle ścieżek rowerowych i nie ma na co czekać - trzeba kupić rower:)
Od niedzieli buszowałam w internecie w poszukiwaniu informacji co i jak - jestem totalnym laikiem. Najpierw musiałam zastanowić się, jaki typ roweru będzie dla mnie najlepszy. Zastanawiałam się nad
MTB bądź rowerem
corossowym.
MTB to nic innego jak popularny "góral".
Za Wikipedią:
Rowery górskie (ang. MTB - Mountain Terrain Bike) – ogólna nazwa rowerów, których główne przeznaczenie to jazda w ciężkim terenie np. górzystym.
Klasyczny rower górski to rower na kołach 26 calowych, 27,5 calowych lub 29 calowych o krótkiej, zwartej i specjalnie wzmacnianej ramie, z większym niż w rowerach szosowych prześwitem pod pedałami, zaopatrzonym w prostą lub giętą kierownicę, mocne hamulce i odporny na uderzenia oraz brud osprzęt, dający możliwość zmieniania przełożeń w jak najszerszym zakresie. Klasyczny rower górski powinien też posiadać przynajmniej przednią amortyzację. Rower taki jest cięższy od rowerów szosowych. Masa wysokiej klasy roweru górskiego cross-country waha się w zakresie 10-12 kg, choć najdroższe rowery zawodnicze do cross-country mają masę około 7-9,5 kg. (źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Rower_g%C3%B3rski)
Rower Crossowy natomiast to bardziej uniwersalne rozwiązanie. Jest to coś pomiędzy rowerem górskim a rowerem miejskim.
Rowery crossowe należę do grupy najbardziej uniwersalnych rowerów oraz coraz chętniej wybieranych przez amatorów. Zastosowanie roweru to asfaltowe drogi, bezdroża, ścieżki leśne, ulice miasta. Cross jest połączeniem sportowego roweru górskiego z wygodnym turystycznym rowerem trekkingowym.
Zaletą są duże 28-calowe koła z wąskimi oponami oraz niewielka waga. Osprzęt i geometria ramy jest odzwierciedleniem górala, dzięki czemu zachowuje dobrą zwinność. Różnica polega na przełożeniach napędu. Większe tarcze pozwalają na rozwijanie większych prędkości. W lepszych modelach stosuje się hamulce tarczowe, szczególnie istotne dla cięższych rowerzystów lub ostrzej jeżdżących. Przedni amortyzator zapewnia dobry komfort jazdy po nierównym podłożu. (źródło:http://www.sport-rowery.pl/rowery/crossowe.html)
Uzbrojona w tą wiedzę udałam się na poszukiwania po sklepach. Okazało się, że lepiej kupić rower w sklepie stacjonarnym, bo od razu nam go dopasują, dodatkowo mamy darmowy serwis. Cenowo też wyszło taniej, biorąc pod uwagę zniżkę sezonową:) I oto jestem szczęśliwą posiadaczką pięknego sprzętu dla początkujących, jest to rower crossowy marki Kellys:
 |
źródło:http://www.sklepprosport.pl/611-2071-thickbox/rower-kellys-saphix-2013.jpg |
Mam nadzieję, że nie znudzi mi się jazda na rowerze i będę poszukiwać coraz to nowych tras. Jeżeli chodzi o Trójmiasto to super sprawą jest wyszukiwarka tras na stronie
http://rowery.trojmiasto.pl. Wyszukiwarka znajduje się na dole strony:
Możemy sobie w niej wyszukać trasę wg długości przejazdu, regionu i poziomu trudności. Super sprawa:)
Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła się z Wami podzielić wrażeniami z moich wycieczek rowerowych:) Ten weekend ma być ładny:)